blog

دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین چیست؟

چراغ صفحه کیلومتر ماشین

در این مطلب از یدک اورجینال می خواهیم دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین را بیان کنیم. تصور کنید در حال رانندگی در شب هستید، ناگهان متوجه می شوید که صفحه کیلومتر شما به طور کامل تاریک شده است. دیگر نمی توانید از اطلاعات حیاتی مانند سرعت، دور موتور و میزان سوخت باخبر شوید. این اتفاق می تواند بسیار خطرناک باشد و شما را در معرض تصادف و یا دیگر مشکلات قرار دهد. دلایل مختلفی می تواند برای روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر وجود داشته باشد. در برخی موارد، مشکل ساده ای مانند سوختن فیوز یا ایراد در سیم کشی وجود دارد. اما در موارد دیگر، ممکن است مشکل جدی تری مانند خرابی در خود صفحه کیلومتر یا یونیت وجود داشته باشد. در ادامه دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین را بیشتر شرح می دهیم.در ادامه چند نمونه از محصولات یدک اورجینال را ذکر می کنیم:

کاسه نمد ساق سوپاپ پژو 405 ویژن

کاسه نمد عقب میل لنگ پژو 405 ویژن

 

همه چیز درباره دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین

علت روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر خودرو چیست؟

دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین بسیار زیاد است. در نتیجه اگر با این مشکل مواجه شده اید، اولین قدم این است که علت را پیدا کنید. می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو خود، از علایم و راه حل های احتمالی مشکل مطلع شوید. همچنین می توانید با استفاده از ابزارهای دیاگ، عیب یابی دقیق تری انجام دهید. در صورتی که مشکل ساده باشد، ممکن است بتوانید خودتان آن را حل کنید. برای مثال، می توانید فیوز سوخته را تعویض کنید و یا اتصالات شل شده را محکم نمایید. اما اگر مشکل پیچیده تر باشد، باید به یک تعمیرکار مجاز مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که برای عیب یابی دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین و تعمیر صفحه کیلومتر، می توانید ابتدا به همراه یک متخصص ایراد را پیدا کنید و در صورت نیاز، قطعات مورد نیاز را از همکاران ما در یدک اورجینال تهیه کنید. لازم به ذکر است که استفاده از قطعات یدکی غیر اصل می تواند به خودرو شما آسیب برساند و یا مشکل را بیشتر کند.

برخی از دلایل شایع روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین

همان طور که گفتیم دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین زیاد است. در ادامه مهم ترین دلایل این اتفاق و راه حل های آن را شرح می دهیم.

  • سوختن فیوز: اولین جایی که باید بررسی کنید، جعبه فیوز خودرو است. فیوز مربوط به صفحه کیلومتر را پیدا کنید و اگر سوخته بود، آن را با یک فیوز جدید با آمپر مناسب تعویض کنید.
  • ایراد در سیم کشی: ممکن است سیم هایی که به صفحه کیلومتر متصل هستند، شل شده باشند، قطع شده باشند و یا دچار خوردگی شده باشند. باید این سیم ها را به دقت بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را تعمیر و یا تعویض نمایید.
  • خرابی در صفحه کیلومتر: دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین می تواند به غیر موارد بالا باشد. برای مثال اگر فیوز و سیم کشی سالم باشند، ممکن است خود صفحه کیلومتر دچار مشکل شده باشد. در این صورت باید به یک تعمیرکار مجاز مراجعه کنید.

علت قطع شدن برق خودرو

دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین متنوع است و قطع شدن ناگهانی برق خودرو نیز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از رایج ترین مشکلات مربوط به باتری ماشین است. برای مثال اگر باتری خودرو شما قدیمی یا فرسوده باشد، نمی تواند به اندازه کافی جریان برق برای موتور و روشن نگه داشتن سیستم های الکتریکی خودرو را تامین کند. اتصالات شل یا فرسوده در پایانه های باتری نیز می تواند باعث قطع شدن جریان برق شود. همچنین خوردگی در پایانه های باتری نیز باعث ایجاد مشکل در جریان برق می شود.

از دیگر دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین می توان به مشکلات مربوط به دینام اشاره کرد. دینام وظیفه شارژ باتری و تامین برق سیستم های الکتریکی خودرو را در زمانی که موتور روشن است بر عهده دارد. اگر دینام خراب باشد، می تواند باعث قطع شدن برق خودرو شود. تسمه دینام، دینام را به میل لنگ موتور متصل می کند. اگر تسمه دینام شل یا پاره شده باشد، دینام نمی تواند بچرخد و برق تولید کند. علاوه بر این اگر فیوزی در جعبه فیوز خودرو بسوزد، می تواند باعث قطع شدن برق بخش خاصی از سیستم الکتریکی خودرو شود. در نتیجه اگر برق خودرو شما ناگهان قطع شد،  ابتدا باید منبع مشکل را پیدا کنید. اگر منبع مشکل را پیدا نکردید، باید خودرو را به یک مرکز تعمیرات مجاز ببرید.

 

اقدامات لازم هنگام قطع شدن یا روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین

در ادامه مبحث دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین، قصد داریم اقدامات لازم در زمان بروز این مشکل را بیان کنیم. اولین جایی که باید بررسی کنید، جعبه فیوز خودرو است. باید دفترچه راهنمای خودرو را برای یافتن فیوز مربوط به صفحه کیلومتر بررسی کنید. اگر فیوز سوخته است، آن را با یک فیوز جدید با آمپر مناسب تعویض نمایید. توجه داشته باشید که برخی از خودروها دارای دیمر برای تنظیم روشنایی صفحه کیلومتر هستند. پس باید بررسی کنید که دیمر در موقعیت روشن باشد. در برخی از خودروها نیز، چراغ صفحه کیلومتر فقط زمانی روشن می شود که چراغ های جلو روشن باشند. در نتیجه سوئیچ چراغ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در موقعیت “روشن” قرار دارد.

همان طور که گفتیم دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین متنوع است. شما باید اتصالات مربوط به صفحه کیلومتر را نیز بررسی کنید. ممکن است یک اتصال شل یا جدا شده باعث ایجاد مشکل شود. اگر از لامپ های معمولی برای صفحه کیلومتر استفاده می شود، ممکن است سوخته باشند. پس باید لامپ ها را با لامپ های جدید با ولتاژ و وات مناسب تعویض کنید. اگر هیچ یک از این راه حل ها مشکل را حل نکرد، ممکن است مشکل از خود صفحه کیلومتر یا سیم کشی آن باشد. در این صورت باید خودرو را به یک مکانیک یا برقکار ماهر ببرید تا عیب یابی و تعمیر شود.

بررسی علت روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین

کلام آخر

در این مطلب در مورد دلایل روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر ماشین صحبت کردیم. با توجه به مطالب گفته شده در بالا، اگر از مهارت های فنی کافی برخوردار نیستید، سعی نکنید خودتان صفحه کیلومتر را تعمیر کنید. استفاده از ابزار نامناسب یا انجام مراحل نادرست می تواند به صفحه کیلومتر یا سیستم الکتریکی خودرو آسیب برساند. به یاد داشته باشید که روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر نیز باشد. اگر این مشکل را به موقع حل نکنید، ممکن است منجر به مشکلات رانندگی در شب یا حتی از کار افتادن خودرو شود. در زمان روشن نشدن چراغ صفحه کیلومتر شمار توصیه می کنیم حتما از یک شخص متخصص کمک بگیرید. علاوه بر این جهت خرید قطعات مورد نیاز می توانید با همکاران ما در یدک اورجینال تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *